کد خبر:27224
پ

اجراي آبياری قطره‌ای زيرسطحی در باغات پسته ابوزيدآباد

روش نوين و مكانيزه آبیاری زیرسطحی در حدود ده‌ها هكتار از باغ‌های پسته شهر ابوزيدآباد برای مقابله با بحران بی آبی اجرا شده است.

آران و بیدگل نیوز – عباس اقبالیان: برای صرفه‌جویی در مصرف آب كشاورزی در منطقه ،دكتر امير سليماني به عنوان یكي از كشاورزان منطقه ابوزيدآباد حدود ده هكتار از اراضي كشاورزي را زير كشت پسته با آبياري قطره اي زير سطحي در دشت محمدصالحه ابوزيدآباد قرار داده است.

اجراي آبياری قطره‌ای زيرسطحی در باغات پسته ابوزيدآباد

 اين كشاورز با روش آبیاری زیرسطحی و یا آبیاری تزریریقی نفوذی سيويليكا حدود ۷۰ تا ۸۰  درصد در مصرف آب منطقه كويري بخش كويرات صرفه جويي كرده است.

 اين طرح بدين صورت بوده كه در دو طرف درختان پسته به فاصله ۷۰ تا ۸۰ سانتی‌متری از آن، لوله‌های پولیكا به قطر ۱۱۰ در عمق ۵۰ سانتی‌متری زمین نصب مي شود و زیر و روی لوله با شن‌های نخودی حدود پنج سانتی‌متر ریخته و با آبیاری در داخل لوله از هدر رفت آب جلوگیری می‌شود.

در این روش استفاده از كود و سم به طور كم و به یك سوم تقلیل می‌یابد و همچنین علف هرز به كلی از بین می‌رود.

با اين روش، باغات پسته دكتر امير سليماني در عرض يك ساعت آبياري مي شود كه در مقايسه با آبياري غرقابي حدود ۲۴ ساعت كاهش زماني را به همراه دارد و تبخير آب در روش زير سطحي نيز به صفر مي رسد.

با توجه به قرار گرفتن لوله هاي انتقال آب در زير زمين و انتقال آب با لوله هاي به اعماق مورد نظر،صرفه جوبي بسيار زياد در مصرف آب،جلوگيري از تلفات آب،عدم تجميع املاح و نمك در سطح خاك،افزايش راندمان آبياري و بهره وري بيشتر از آب،مختل نشدن عمليات در باغ،كاهش استفاده از نيروي انساني،جلوگيري از رشد علف هاي هرز،افزايش عملكرد و كيفيت محصول،اطمينان بخش بودن سيستم و عدم گرفتگي در هنگام آّبياري از مزاياي اين طرح است.

ابوزيدآباد و بخش كويرات از مناطق گرم و خشك شهرستان آران و بيدگل بوده و با توجه به بحران آب در اين منطقه،مكانيزه نمودن اراضي كشاورزي با روش هاي نوين و كاشت محصولات با مصرف آب پايين،كمك بسيار شاياني در استفاده بهينه از آب هاي زير زميني خواهد نمود.

کلیدواژه : کد خبر: ۸۲۲۲
پرتال خبری تحلیلی شهرستان آران و بیدگل
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کلید مقابل را فعال کنید