کد خبر:29001
پ

تصویری از اعلامیه مراسم بزرگداشت شیخ احمد کافی در آران‌وبیدگل سال ۱۳۵۷

تصویری از اعلامیه مراسم بزرگداشت شیخ احمد کافی، یکی از روحانیان و خطیبان مشهور قبل از انقلاب، که چند روز پس از فوت وی، در تاریخ ۲ مرداد سال ۱۳۵۷ (۳۸ سال پیش) در مسجد محله مختص‌آباد آران‌وبیدگل برگزار می‌شد.

آران و بیدگل نیوز: تصویری خاطره‌انگیز از اعلامیه مراسم بزرگداشت شیخ احمد کافی، یکی از روحانیان و خطیبان مشهور قبل از انقلاب، چند روز پس از فوت وی، که در تاریخ ۲ مرداد سال ۱۳۵۷ (۳۸ سال پیش) در مسجد محله مختص‌آباد آران‌وبیدگل برگزار می‌شد.
تصویری از اعلامیه مراسم بزرگداشت شیخ احمد کافی در آران‌وبیدگل سال 1357
احمد کافی (۱۳۱۵، مشهد ۳۰ تیر ۱۳۵۷،چناران) از روحانیان و خطیبان معروف پیش از انقلاب بود. سخنرانی‌های وی معمولاً بسیار پرشور بود.
نخستین گزارش ساواک علیه وی در سال ۱۳۴۱ تهیه شد. شیخ احمد کافی در سحرگاه جمعه ۳۰ تیرماه ۱۳۵۷ مصادف با نیمه شعبان ۱۳۹۸ قمری بر اثر تصادف رانندگی به شکل مرموزی کشته شد. در این تصادف یک کامیون ارتشی با ماشین پژویی که احمد کافی یزدی در آن قرار داشت و شخصی به نام عنابستانی رانندگی آن را به عهده داشت تصادف کرد.

برادر احمد کافی، حسن کافی از احتمال کشته شدن احمد کافی در آمبولانس توسط عوامل ساواک، سخن گفته است. اما پس از ۳۸ سال از انقلاب هنوز ابهاماتی در مرگ مشکوک شیخ احمد کافی وجود دارد.

از نعمت‌الله نصیری نقل شده است که طرح تصادف به دستور مستقیم محمدرضا پهلوی بوده است.

با پخش خبر تصادف کافی، مردم شهرها و روستاهای دور و نزدیک پیاده و سواره، مسیرهای منتهی به شهر راه، را با حضور خود اشغال کرده بودند. پس از گذشت چند ساعت سراسر مسیر جاده قوچان-مشهد پوشیده از ماشین‌های شخصی بود و در مسیر حرکت شعارهایی سر می‌دادند که حکومت را به واکنش وا می‌داشت و نیروهای دولتی سعی نمودند از گسترش موج تظاهرات و شعارها ممانعت به عمل آید. اخبار دیگری هم حاکی از ان است که عده ای از جوانان مذهبی شهر تهران برای بردن و دفن کردن بدن مرحوم راهی مشهد شدند که با ممانعت نیروهای نظامی مواجه شدند. هنگام تشییع جنازه احمد کافی، مردم به تظاهرات و راهپیمایی پرداختند و در مسیر حرکت از میدان فردوسی تا مسجد جعفریها شعارهایی سر دادند و گزارش‌های ساواک خراسان در این خصوص نمایان‌گر این مدعی است. به عنوان نمونه در گزارش چنین آمده است: «عده زیادی جهت تشییع جنازه کافی آمده‌اند و مشغول قطع کردن برق‌های چراغان و شکستن لامپ‌ها و شیشه‌های مغازه‌ها هستند؛ و شعار می‌دهند زنده باد خمینی…» و به نقل یکی از کارمندان وقت شهرداری مشهد جنازه مرحوم به باغ خواجه ربیع منقل و با حالتی شبیه حکومت نظامی و بدون حضور مردم دفن وروی قبر به قطر ۱ متر بتن ریخته شد تا اگر کسی برای بردن جنازه مراجعه کرد نتواند به مقصود خود برسد زیرا شنیده شده بوده که شیخ احمد کافی وصیت کرده بودن جنازه ایشان در مهدیه تهران دفن شود.

کلیدواژه : کد خبر: ۷۸۳۹
پرتال خبری تحلیلی شهرستان آران و بیدگل
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کلید مقابل را فعال کنید