کد خبر:14658
پ

حکایت کوچه پس کوچه های قدیمی شهر + عکس

کوچه و پس کوچه های قدیمی شهر در این هیاهوی زندگی شهری از یادها کمرنگ شده اند. خیلی هاشون با گسترش زندگی شهرنشینی تخریب شده اند و فقط شماری از آنها منتظر یک هیاهو و تحرک جدید هستند.

کوچه هایی که خاطرات تلخ و شیرینی را برای دوران کودکی و نوجوانی خیلی ها رقم زده است. کوچه هایی بوی احساس؛بوی محبت و لطافت می دهند. کوچه هایی که با کم عرض  بودنشان کینه ها را به محبت و دوستی تبدیل میکنند.
کوچه های قدیمی ، مرواریدهای گمشده ی زمان حاضرند. این کوچه ها با معماری به خصوصشان و با کاربری متفاوتشان میراثی هستند از گذشتگان برای ما.  
همراه این گزارش با ما بیاید تا چند قدمی در این کوچه ها راه برویم.
قریب به اتفاق همه ی محله ها و بافت های تاریخی شهر معابر قدیمی قابل استفاده ی زیادی دارند و ما امروز فقط به ذکر چند مورد بسنده میکنیم.
مسجد جامع قاضی از نمونه هایی است که  هم میراث گذشته را تلاش به مرمت آن کرده است و هم با ایجاد بازارچه هایی معماری سنتی و کویری شهر آران و بیدگل را حفظ کرده است.
حکایت کوچه پس کوچه های قدیمی شهر
کوچه ای  باریک با عرض و ارتفاعی خیلی کم دقیقا زیر مسجد اصلی و در محوطه ورودی این مکان از خیابان قرار دارد. سقف این کوچه در واقع مسجد است. در تصور کودکان امروزی شاید نمیگنجد که چنین کوچه هایی در قدیم آران و بیدگل وجود داشته  است. جالب است بدانید که در همین کوچه منزل عالم ربانی آیت الله آقا میرزا احمد عاملی قرار دارد.
حکایت کوچه پس کوچه های قدیمی شهر
حکایت کوچه پس کوچه های قدیمی شهر
مقصد بعدی ما کوچه,پس کوچه های حوالی محله بازار و مسجد میدان بزرگ خیابان محمدهلال هست. از نظر من زیبایی این کوچه ها فارغ از همه ی سختی ها و مشکلاتی که شاید ساکنانش را رنج میدهد نمای کاهگلی خانه های واقع در این کوچه با آن ناودان های بالای خانه هاست و تیر برقی که از تنه ی چوب ساخته شده در این کوچه  قرار دارد.
حکایت کوچه پس کوچه های قدیمی شهر
انتهای این کوچه در دست راست کوچه ایست که طرح خروجی آن دارای سقفی گبری شکل است و بالای آن منزلی مسکونی قرار دارد. جلوتر که می روی به یکی از  بازارچه های ساده شهر جنب مسجد علی ابن ابی طالب میدان برزگ می رسی که هنوز کاربری  خود را مردم به یمن وجود نانوایی سنگک و میوه فروشی حفظ کرده و رفت و آمد مردم زیاد است.
حکایت کوچه پس کوچه های قدیمی شهر
حکایت کوچه پس کوچه های قدیمی شهر
همراه من بمانید تا به محور تاریخی دیگری در خیابان وشاد برویم. کوچه ی عدالت هفتم(شهید پرتو) از آن کوچه های قدیمی است که امروز آن رفت و آمد قبل را ندارد. سبک این کوچه هم مانند کوچه منزل مرحوم آقا میرزا احمد عاملی است.
حکایت کوچه پس کوچه های قدیمی شهر
حکایت کوچه پس کوچه های قدیمی شهر
حدفاصل خیابان وشاد و خیابان محمدهلال بازارچه ای است به نام بازارچه سردانگه و یا به اصطلاح مردم محلی سرگنگه. شکر خدا که این بازارچه هم مرمت شده است و هم در میراث فرهنگی کشور ثبت شده است. درست است که در عصر حاضر آن کاربری بازاری و تجارتی خود را ندارد ولی معماری به جا مانده از دوره زندیه بازار یقینا برای مردم شهر قابل اهمیت است.
حکایت کوچه پس کوچه های قدیمی شهر
علاوه بر وجود مغازه هایی اطراف بازارچه، آب انبار تاریخی با نام حضرت موسی ابن جعفر نیز در مرکز بازارچه قرار دارد که جلوه و شکوهی خاصی به این مکان داده است.
حکایت کوچه پس کوچه های قدیمی شهر
گزارش ما به پایان رسید و به امید روزی که از این نمونه کوچه ها و معابر تاریخی شهر در جهت گسترش گردشگری اسلامی استفاده کنیم و پیشرفت روز افزون شهر و دیار خود را شاهد باشیم.
* محمدرضا خرم آبادی
* دهم مرداد ماه ۱۳۹۷

کلیدواژه : کد خبر: ۱۰۷۲۹
پرتال خبری تحلیلی شهرستان آران و بیدگل
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کلید مقابل را فعال کنید