کد خبر:26182
پ

شرحی بر آستان مقدس امام‌زاده بی‌بی زینب(سلام الله علیه) یزدل

آستان مقدس امام‌زاده بی‌بی زینب(س) بر بلندی‌های مشرف به یزدل واقع شده که قدمت این شاهکار هنری ایرانی – اسلامی به زمان ایلخانی بر می‌گردد و در زمان صفویه و قاجاریه بازسازی و به ساختمان‌های آن اضافه شده است.

آران و بیدگل نیوز: هنگام هجرت اجباری امام رضا علیه  السلام توسط مامون عباسی به ایران، علویون نیز به تبعیت از ایشان به ایران مهاجرت کردند بی بی زینب س  نیز همراه خواهران خود برای دیدار با امام رضا ع وارد ایران می شوند که در سال۲۰۱ هجری قمری به شهادت می رسند و در همین مکانی که زیارتگاه است به خاک سپرده می شوند مهم ترین منبع و مأخذ در مورد امامزاده بی بی زینب س کتاب اخبار الزنبیات علامه ابوالحسن از نوادگان امام سجاد ع می باشد.

شرحی بر آستان مقدس امام‌زاده بی‌بی زینب(سلام الله علیه) یزدل

 آستان مقدس امامزاده بی بی زینب س بر بلندی های مشرف به یزدل واقع شده که قدمت این شاهکار هنری ایرانی – اسلامی به زمان ایلخانی بر میگردد و در زمان صفویه و قاجاریه باز سازی و به ساختمان های آن اضافه شده است معماری بنا دارای گنبد مخروطی شکل و دو گلدسته بلند با کاشی های فیروزه ای و دو مناره کوچکتر می‌باشد و  داخل حرم نیز با کاشیکاری و گچ برهای زیبا و تصویر گری و آینه کاری تزئین شده است.
بقعه دارای دو قسمت مجزا از هم که به وسیله پلکانی مرتبط است. صحن پائین قسمت شرقی که الان شهدای گمنام آرمیده اند آب انبار و اسطبل هایی برای استراحت چهار پایان قرار داشته  و ضلع غربی آن نیز دارای انبارهایی برای نگهداری اجناس مسافران بوده است و شمال بقعه با دو درب کوچک و یک درب بزرگتر که به هشتی نسبتا بزرگی باز می شده و هشتی نیز دارای دو راهرو که به صحن پایین متصل و با اتاق های دو طبقه که در دو طرف قرینه ی هم بوده اند تشکیل می شده که متاسفانه قسمتی از بناهای تاریخی صحن پایین تخریب و به جایش ساختمان های جدید ساخته شده است .

ساختمان  اصلی صحن بالا نیز نسبت به هم قرینه هستند.  ورودی ضریح  هشتی بزرگی قرار دارد که دو طرف آن  غرفه های کوچک تر در دو طبقه به ساختمان اصلی متصل است.تا سال ۱۳۹۲ شمسی ضریح چوبی روی مقبره امامزاده شریفه قرار داشته که هم اکنون با همت هیات امنا و اداره اوقاف و امور خیریه شهرستان دارای ضریحی فلزی زیبا می باشد و ضریح چوبی مرمت شده به زودی به موزه امامزاده باز گردانده میشود.  
مسجد بسیار زیبایی با بنای تاریخی در ظلع غربی صحن بالا قرار دارد که به وسیله ی راهرو به صحن و با یک درب به زیارتگاه  (ضریح ) متصل است که نماز با شکوه جماعت در این مکان مقدس برگزار می‌شود.
 ضمنا جوی آب قنات بقعه از زیر همین غرفه ها بطرف حوض پائین و آب انبار و بعد از آن بطرف زمینهای کشاورزی  شمال زیارت کشید میشده و آنها را سیراب می کرده . در ضلع جنوبی بارگاه تپه ها و آبرفته های  طبیعی قرار دارد که به زیبایی زیارتگاه افزوده است.
این بارگاه تا اولین منازل دیار شهید پرور  یزدل ۱۰۰۰ متر فاصله دارد. مردم منطقه با اعتقادی که به این امامزاده گرامی دارند و کرامات فراوانی از ایشان مشاهده نموده اند در طول سال مراسمهای مذهبی متعددی در این امامزاده برگزار می نمایند ( هیات حضرت ابوالفضل ع یزدل جشن میلاد امام رضا ع و صبح روز تاسوعا _هیات انصارالحسین ع یزدل روز دوم محرم حرکت شبه کاروان امام حسین ع ، صبح روز عاشورا و مراسم با عظمت گلباران خورشید روز شهادت امام رضا ع  _ هیات سجادیه ع یزدل مراسم با شکوه عصر عاشورا _ هیات حضرت ابوالفضل ع علی آباد روز اربعین حسینی – هیات حضرت ابوالفضل ع محمد آباد روز چهل و هشتم  وفات حضرت رسول اکرم صلی الله علیه اقامه ی عزا و سوگواری می کنند ) و روزهای مخصوصی از طرف هیئات شهر کاشان – آران و بیدگل  – نوش آباد-سفید شهر_ مشکات و طاهرآباد به عنوان روز زیارتی انتخاب شده و در طول سال هم مراسم برگزار می کنند.
اقامه ی نماز عید فطر به همت هیات امنا و شورای اسلامی ودهیاری یزدل و با حضور قاطبه ی مردم مخصوصاً خانواده های معظم شهدا در این مکان مقدس برگزار می شود .

 ضمنا  در این سالها زمینهای موقوفه امامزاده بی بی زینب س  توسط هیات امنا واداره اوقاف شهرستان آران وبیدگل  بشماره پرونده ۳۸ در اداره اوقاف و پلاک  ۱۰  اصلی از بخش چهار حوزه ثبتی شهرستان آران وبیدگل در اداره ثبت و اسناد شهرستان به ثبت رسیده است . این بقعه در سال۱۳۷۵در فهرست آثار تاریخی به شماره ۱۳۵۴ در سازمان میراث فرهنگی ثبت شده است.

کلیدواژه : کد خبر: ۸۳۹۴
پرتال خبری تحلیلی شهرستان آران و بیدگل
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کلید مقابل را فعال کنید