کد خبر:40007
پ

مجری و تهیه‌کننده آران و بیدگلی صداوسیما، از حال و هوای پیاده روی اربعین می گوید

میثم آقابیکی،خبرنگار،مجری و تهیه کننده سرشناس آران و بیدگلی، از حال و هوای این روزهای پیاده روی مردمی اربعین حسینی برای همشهریان خود می گوید.

گفتگو با میثم آقابیکی
میثم آقابیکی،خبرنگار،مجری و تهیه کننده سرشناس آران و بیدگلی، از حال و هوای این روزهای پیاده روی مردمی اربعین حسینی برای همشهریان خود می گوید.

به گزارش خبرنگار پرتال خبری-تحلیلی آران و بیدگل”ای بی نیوز”، همزمان با نزدیک شدن سوگواری اربعین حسینی و حال و هوایی که همه ساله عشاق الحسین را پای پیاده به سمت کربلا میکشاند، به سراغ “میثم آقابیکی” – خبرنگار،مجری و تهیه کننده سرشناس آران و بیدگلی صداوسیمای جمهوری اسلامی – می رویم تا به عنوان یکی از حاضرینِ در این راهپیماییِ عظیم، همشهریانش را از شور و زیبایی های آن، آگاه سازد.
-چه کسانی در این سفر همراهیت میکنند و قصد تهیه چه برنامه ای را دارید؟
نخست وظیفه دارم از عنایت و محبت شما نسبت به این برنامه که متعلق به اباعبدالله الحسین(ع) هست سپاسگزاری نمایم.
ایده ویژه برنامه “در آستان خورشید” به تهیه کنندگی دوست عزیز و از همکاران مجرب سازمان، آقای مهدی زمانی بیدختی در نیمه شعبان سال ۹۰ با حمایت جناب آقای دکتر اصغر پورمحمدی مدیر وقت شبکه سه سیما و معاونت سیما در رسانه ملی شکل گرفت و به مدد اباعبدالله الحسین(ع) در آن سال توفیق پخش زنده آیین احیا و شب زنده داری از کربلا رو یافتیم و حضور حقیر در این برنامه در کسوت مجری می باشد. 
-به جز این برنامه در چه برنامه های دیگری حضور داشتی؟
پس از حضور در نخستین پوشش زنده پیاده روی زوار اربعین حسینی با عنایت امام حسین(ع) افتخار حضور در برنامه های مختلفی از جمله: نخستین پخش مستقیم دعای کمیل از حرم کمیل ابن زیاد(ع)،پوشش زنده ویژه برنامه های لیالی قدر از نجف -مسجد کوفه – کربلا، پوشش زنده ویژه برنامه ی دهه اول محرم از کربلا، پوشش زنده ویژه برنامه ظهر عاشورا از کربلا، پوشش زنده پیاده روی زوار اربعین برای نخستین بار از رسانه ملی در اربعین سال ۹۰،پوشش زنده ویژه برنامه های شهادت امام هادی(ع) از سامرا برای نخستین بار، پوشش زنده ویژه برنامه شهادت امام کاظم(ع) برای نخستین بار و … را یافتم. 
-چندمین بار است که سعادت حضور داری؟
امسال برای چهارمین سال متوالی توفیق همقدمی با زوار اباعبدالله الحسین (ع) را دوشادوش سایر همکاران عزیزم که خالصانه برای انجام رسالت سنگین پوشش این راهپیمایی عظیم در حال انجام وظیفه هستند را دارم.
-چه روزی پیاده روی را آغاز کرده ای و تا کربلا چند روز و چند کیلومتر راه داری؟
روز اول صفر(۲۲آبان) از جنوبی ترین نقطه استان بصره ی عراق به سمت کربلای معلی مسیری حدود ۶۰۰ کیلومتر و حدود ۲۲ روز پیاده روی که امیدوارم به دعای خیر دوستان و بینندگان توفیق داشته باشم این مسیر را به سرانجام برسانم.
-در حال حاضر دقیقا در کدام نقطه از مسیر قرار داری؟ 
امروز که یازدهم ماه صفر(۲ آذر) و همچنین یازدهمین روز پیاده روی و سفر ماست به همراه دوستانم در شهر سماوه هستیم و حدود ۲۳۶ کیلومتر تا کربلا باقی مانده است.

-آیا از موکب هلال که متعلق به مردم شریف شهرستان آران و بیدگل است عبور کرده اید؟
خیر، موکب حضرت محمد هلال ابن علی(ع) در مسیر نجف به کربلاست(عمود ۱۱۲۴) و ما در حدود ۲۳۰ کیلومتر با آن فاصله داریم.
-اقبال عمومی راهپیمایی امسالِ اربعین را چگونه پیش بینی می‌کنی؟
از مشاهدات فعلی به نظر میرسد امسال این آیینِ باشکوه از استقبال و عظمت بیشتری برخوردار است و احتمالا بیش از بیست میلیون زائر حسینی در روز اربعین توفیق تشرف به محضر اباعبدالله الحسین(ع) و ثواب زیارت اربعین را بیابند.
-آیا مشکلات منطقه ای و حضور گروهک تکفیری داعش تاثیری بر حضور عاشقان حسینی خواهد داشت؟ 
امام حسین(ع) با قیامشان در سال ۶۱ هجری درس بزرگی به همه آزادگان عالم دادند که برای رسیدن به اهداف بزرگ و کسب توفیق بندگی خالصانه باید صبر پیشه نمود و مصایب را تحمل کرد تا به جاودانگی نایل آمد.شعار امام حسین(ع) “هیهات من الذله” بود.
در طی سالها زیارت حرم امام حسین(ع) که مورد سفارش موکد ائمه  اطهار(ع) می باشد با سختی و خطرات فراوانی همراه بوده که با مطالعه اقوال تاریخی می توان آنرا مرور نمود.تخریب حرم مطهر در چندین برهه از زمان توسط حاکمان جور به منظور از محو نمودن آثار و نتایج قیام سیدالشهدا(ع) و نیز تهدید و به شهادت رساندن و قطع عضو زوار اباعبدالله الحسین(ع) مواردی از آن می باشد.
از سویی زیارت امام حسین(ع) همواره با سختیها و مشقاتی همراه است که زائر در لحظه وصال و تشرف به محضر ایشان اندکی از سختیهای این مسیر را در می یابد.
طی ماههای اخیر کشور عراق از سوی تکفیریهای داعشیِ تحت حمایت دشمنان دین اسلام مورد حمله و اشغال بخشهایی از کشور واقع شده که هدفشان تخریب حرمهای مطهر ائمه(ع) در این کشور و از بین بردن اعتقادات دینی عمیق مردم و نشان دادن چهره ای خشن از دین مبین اسلام و بویژه تخریب چهره تشیع را دنبال می نمایند.
آنچه در کشور عراق این روزها قابل مشاهده می باشد حضور باشکوهتر مردم در این آیین عظیم است که با الگو گرفتن از حادثه عاشورای امام حسین(ع) بی محابا در این مسیر گام بر میدارند و از سویی دیگر شجاعانه در مقابل تکفیریها به دفاع و مبارزه می پردازند.
-همه روزه خبرهایی از شهادت و کشتار بی رحمانه مردم عراق و دیگر کشورها توسط مزدوران داعش در خبرگزاری ها به گوش میرسد، آیا از حضور در عراق ترس و واهمه ای نداری؟ 
بی شک حضور داعش در کشور عراق برکات فراوانی از جمله بسیج مردمی(حشدالشعبی) به فرمان مرجعیت بزرگوار عراق را در پی داشته است.فضای امروز عراق یادآور سالهای دفاع مقدس در کشور ماست که پیر و جوان برای دفاع از اسلام و قرآن به جهاد در مقابل تکفیریها می پردازند و هر روز شاهد تشییع پیکرهای مطهر مجاهدان راه حق و حقیقت در حرمهای مطهر هستیم.و این در واقع الگو گیری عملی از قیام اباعبدالله الحسین (ع) هست که در سبب پرشکوهتر شدن آیین پیاده روی اربعین امسال شده است.
صادقانه عرض می کنم حضور در کشور عراق در این مسیر بهشتی برای حقیر توفیقی است وصف نشدنی که مشتاقانه و آگاهانه در آن گام نهاده ام.
هر چند در کشور عراق تهدیدهای امنیتی فراوانی وجود دارد ولی گروه برنامه ساز در آستان خورشید با اتکاء به خداوند و مدد و عنایت حضرت سیدالشهدا(ع) بی هیچ ترس و واهمه ای دوشادوش سایر مردم و زوار و نیز دیگر همکاران رسانه ای در این مسیر فقط به انجام وظیفه بهتر می اندیشیم…هر آنچه خداوند متعال مقدر کرده باشد محقق می شود. 
البته امسال در گروه تلویزیونی پوشش دهنده ویژه برنامه اربعین حسینی جای دو تن از همکاران شبکه الغدیر عراق  که در سالهای گذشته به انجام وظیفه می پرداختند خالی است. “شهید علی الانصاری” که چند ماه قبل در جبهه مقدادیه عراق در حین مستندسازی عملیات نیروهای مردمی عراق در بازپس گیری مناطق اشغالی توسط داعش به فوز شهادت نایل آمد و دیگری “عماد الجبوری” که چند روز قبل به طرز مشکوکی به قتل رسید و در قبرستان وادی السلام شهر نجف اشرف به خاک سپرده شد.
(تصاویر حضور این دو بزرگوار در اربعین سال ۱۳۹۲ مشاهده میکنید)
(از راست به چپ: نفر سوم عماد الجبوری و نفر چهارم شهید علی الانصاری)

شب اربعین سال قبل در محضر سیدالشهدا علی الانصاری با داشتن دختری خردسال آرزوی شهادت نمود و حدود دو ماه بعد به وصال نایل آمد و ما را داغدار نمود.ضمن آرزوی غفران برای این دو عزیز برای تمامی زایران این مسیر آرزوی سلامت و زیارت مقبول داریم.
ذکر یک نکته ضروری است که تامین امنیت زوار در تمام مسیر پیاده روی با همت ارتش عراق و نیروهای مردمی(حشد الشعبی) صورت پذیرفته و با عنایت اباعبدالله الحسین(ع) جای نگرانی نیست.

-بنابراین با وجود اطلاع از شهادت دو تن از همکارانتون پا در این عرصه نهاده اید؟ترسی از این بابت ندارید؟ خانواده خودتان را چگونه راضی به این سفر کرده اید؟
پاسخ به این سوال برایم سخت است…
(اندکی مکث میکند)
حضور بنده و همکاران براساس اصول اعتقادی و انجام وظیفه و تکلیفی است که بر عهده داریم. نتیجه آن هر چه باشد احلی من العسل است. خدا رو شکر خانواده ام همواره مشوق اصلی و تربیت کننده حقیر برای این محیطها بوده اند و من از بابت صبوری و اجازه حضورم در این مسیر از پدر و مادر عزیزم سپاسگزارم. امیدوارم برکت حضورم در این مسیر هدیه ای برای جبران زحماتشان باشد.

– به تازگی در جوامع مجازی،عکسی از تو به همراه یک دیپلمات ناشناخته ایرانی منتشر شده است،لطفا در مورد آن عکس توضیح بده؟
این شخصیت فرهنگی و معنوی یکی از آزادگان سرافراز و از یادگاران دفاع مقدس کشور عزیزمان است. ایشان چندین سال در کشور عراق در اسارت بعثیها بودند که به لطف خدا پس از بازگشت به ایران با تلاش و اعتقاد، مدارج علمی را طی نمودند و در مسئولیتهای مهمی متعهدانه خدمت نموده اند.
“حاج حمید مختص آبادی بیدگلی” عزیز از افتخارات دارالشهدای آران و بیدگل هستند که چهار سال است بعنوان سرکنسول جمهوری اسلامی ایران در بصره بعنوان یک دیپلماتِ موفق، مشغول به خدمت می باشند. البته سابقه آشنایی بنده با ایشان به دوران نوجوانی باز می گردد که همواره در جلسات با موضوعات اعتقادی، از محضرشان مستفیذ میشدیم.
طی چندسالی که توفیق پوشش آیین پیاده روی عظیم اربعین حسینی در عراق را دارم از همکاری و حمایت ویژه ایشان برای این اقدام رسانه ای بهره مند بوده ایم. توفیقات فراوان ایشان در این جایگاه و شرایط ویژه کشور عراق طی این سالها، برای بنده به عنوان یک همشهری مایه مباهات و افتخار است.
-آقا میثم، ضمن تشکر از همکاری صمیمانه ات برای این مصاحبه،صحبت های پایانی ات را میشنویم.
در پایان خدای مهربان را شاکرم که بخش اعظم عمر کاری ام تا به امروز در رسانه ی ملی برای ترویج معارف اسلام و قرآن سپری شده است. در این مسیر به دعای خیر دوستان محتاجم. امیدوارم در آینده توفیق عملی شدن ایده های بزرگتری که در ذهن دارم در این مسیر محقق شود…
این نکته را برای همشهریان عزیزم قابل ذکر میدانم که پیاده روی عطیم اربعین جسینی کاملا مردمی و خودجوش مدیریت می شود و این مردم هستند که با برپایی موکب ها در مسیر حرکت زوار از آنها پذیرایی می کنند. خدماتی که مردم اینجا به زوار عزیز میرسانند واقعا بی نظیر و صف ناشدنی است…نایب الزیاره و دعاگوی تمام مردم ایران، خصوصا همشهریان عزیزم،مردم شریف و شهید پرور شهرستان آران و بیدگل خواهم بود…
لبیک یا حسین…
مختصر بیوگرافی:

“میثم آقا بیکی آرانی” متولد ۱۲ فروردین ۱۳۵۸، در خانواده ای مذهبی و سطح معیشتی متوسط در شهرستان آران و بیدگل به دنیا آمد. تحصیلات خود را تا اخذ مدرک دیپلم در مدارس آران و بیدگل با موفقیت سپری کرد و پس از قبولی در رشته زیست شناسی دانشگاه آزاد اسلامی واحد قم به این شهر مقدس عزیمت نمود. در طول تحصیل در قم، در حرفه گویندگی و اجرا در برنامه های صداوسیمای مرکز قم و رادیو معارف به اشتغال پرداخت و همزمان دوره یک ساله فیلم سازی را در انجمن سینمای جوانان قم طی نمود. آقابیکی اولین اثر هنری خود را در سال ۱۳۷۹ با کارگردانی مستند «زندگی می چرخد» -زندگی کهن سال ترین زن آران و بیدگل (مرحوم آمنه خبازیان) – خلق کرد که این اثر در همایش سالانه هفته فیلم و عکس استان قم رتبه سوم را به خود اختصاص داد. وی پس ازچند سال فعالیت در بخش های گوناگون رسانه از جمله نویسندگی،گویندگی و مجری گری، به عرصه برنامه سازی تلویزیونی گام نهاد و در سال ۱۳۸۳ با تهیه کنندگی در سیمای ملی به صورت رسمی کار خود را آغاز کرد. وی همچنین با شرکت در دوره تهیه کنندگی تلویزیونی دانشکده صداوسیما با رتبه ممتاز فارغ التحصیل شد.آخرین مدرک تحصیلی وی کارشناسی ارشد رشته علوم ارتباطات از واحد علوم و تحقیقات دانشگاه آزاد اسلامی می باشد.  تهیه کنندگی برنامه پخش زنده آستان مقدس حضرت محمد هلال ابن علی(ع) و آئین جزخوانی قرآن کریم در این آستان از جمله فعالیت های مهم وی در دهه اخیر در شهرستان آران و بیدگل در سطح سیمای ملی بوده است.همچنین از فعالیت های رسانه ای-مذهبی سالهای اخیرش میتوان به برنامه های: “سوگ و مویه“،”نیلوفرانه“،”انتظار یار“،”کربلا تا کربلا“،”چاووش می خواند“،”قطعه ای از بهشت“،”در سوگ جانان“،”پنجمین خورشید“،”ششمین خورشید” و … اشاره کرد.
گزارش از: مهرداد عموزاده بیدگلی


کلیدواژه : کد خبر: ۶۲۰۰
پرتال خبری تحلیلی شهرستان آران و بیدگل
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کلید مقابل را فعال کنید