- پرتال خبری تحلیلی شهرستان آران و بیدگل - http://aranbidgolnews.ir -

افزون بر ۱۰ هزار گردشگر از جاذبه‌های آران و بیدگل بازدید کردند

به گزارش آران و بیدگل نیوز [1] به نقل از ایرنا، اسماعیل بایبوردی روز یکشنبه افزود: افزون ۶ هزار و ۵۰۰ گردشگر از جاذبه های طبیعی آران و بیدگل از جمله کویرهای مرنجاب، سیازگه و سنبک و بیش از سه هزار و ۵۰۰ گردشگر از جاذبه‌های تاریخی از جمله امامزادگان شهرستان بازدید کردند.

وی ادامه داد: یکهزار و ۹۵۵ نفر اقامت در هفته نخست تعطیلات نوروزی در اقامتگاه‌های آران و بیدگل ثبت شد که با رعایت شیوه‌نامه‌های بهداشتی و استفاده از ظرفیت کمتر از ۵۰ درصد اقامت محقق شد.

به گفته بایبوردی، کویر مرنجاب، کویر سیازگه ابوزیدآباد و محور سنبک – ویگل جزو اثرهای بیشترین بازدیدکننده بودند.

فرماندار آران و بیدگل با یادآوری ظرفیت‌های زیادی در زمینه گردشگری، مذهبی، طبیعت‌گردی، نجوم، سافاری، ریگ درمانی و نمک‌درمانی اظهار داشت: گردشگری بزرگترین فعالیت سودآور پس از نفت و خودروسازی، امیدبخش‌ترین، شاخص‌ترین و پاک‌ترین صنعتی است که می‌تواند به اشتغال و توسعه پایدار کمک کند، اما برای بهره‌برداری مناسب برنامه‌ریزی دقیق نیاز دارد.

آران و بیدگل، رتبه چهارم استان در بازدید و اقامت

رییس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری آران و بیدگل نیز گفت: امسال با توجه به وضعیت کرونا در کشور و لزوم اجرای مصوبات ستاد کرونا، این شهرستان کاهش محسوس ورود گردشگران داشت که البته در همه شهرهای کشور وضعیت به همینطور بوده است.

سیدحسین چاکری در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: آران و بیدگل در حالی از نظر تعداد بازدید و اقامت در استان اصفهان رتبه چهارم هفته نخست تعطیلات نوروز ۱۴۰۰ را کسب کرد که بسته بودن شهر زیرزمینی نوش‌آباد در کاهش آمار ما تاثیر زیادی داشت.

وی ادامه داد: آمار تاسیسات گردشگری در آران و بیدگل ۳۴ مورد شامل هتل، اقامتگاه سنتی و بوم گردی و مجتمع گردشگری با ظرفیت اقامت یکهزار و ۱۸۵ نفر اقامت است.

به گفته وی، ۶۷ مورد بازدید نظارتی از تاسیسات و جاذبه‌های گردشگری آران و بیدگل در هفته نخست تعطیلات نوروزی از سوی اداره میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی انجام شد و این مهم با جدیت ادامه خواهد داشت.

شهرستان آران و بیدگل ۵۰۰ اثر تاریخی، طبیعی و معنوی شناسایی شده دارد که ۱۵۰ مورد تاکنون در فهرست آثار ملی ثبت شده است.

به گزارش ایرنا، سایت ویگل، کویر سیازگه و چاه عروس ابوزیدآباد، کویر مرنجاب، مسجد نقشینه، چاله سنبک، مقبره حاج سلیمان صباحی بیدگلی، خانه ‌های تاریخی علی‌آباد، افتخارالاسلام دربندی، بنی‌طبا، عبدالله خان و مسعودی، حمام ‌های عنایتی، حاج محمد، یخچال، مختص‌آباد، بقعه‌های متبرکه فیض‌آباد، باب المراد، بی‌بی زینب یزدل، قدمگاه، امامزاده علی‌اکبر (ع)، هاشم بن علی (ع) و امامزاده حسین (ع) از جمله مکان‌ها و اثرهای دیدنی آران و بیدگل است.

آران و بیدگل با جمعیت افزون بر ۱۰۳ هزار نفر در فاصله نزدیک به ۶ کیلومتری کاشان و ۲۱۵ کیلومتری شمال اصفهان واقع است.