کد خبر:197580
پ
فرماندار شهرستان آران و بیدگل اعلام کرد:

کاهش ۶۳ درصدی بارندگی‌های سال‌زراعی جاری شهرستان/ تجهیز ۷۰ درصد چاه‌های آب کشاورزی شهرستان به کنتورهای حجمی هوشمند

فرماندار شهرستان آران و بیدگل در نشست شورای حفاظت منابع آب این شهرستان: در سال ۱۳۹۹، تعداد ۸ چاه غیرمجازآب در شهرستان آران و بیدگل شناسایی و مسدود شده است.

به گزارش آران و بیدگل نیوز به نقل از روابط عمومی فرمانداری، دکتر اسماعیل بایبوردی فرماندار شهرستان آران و بیدگل در نشست شورای حفاظت منابع آب این شهرستان اظهار داشت: به دلیل بحران کم‌آبی در سال ۱۴۰۰ نیازمند برنامه‌ریزی جدی‌تر در صرفه‌جویی منابع آبی شهرستان از سوی بهره‌برداران هستیم.
وی با اشاره به کاهش میزان بارندگی در سال زراعی جاری در سطح شهرستان آران و بیدگل افزود: شهرستان آران و بیدگل از ابتدای سال‌زراعی جاری تاکنون ۶۸.۵ میلیمتر بارندگی داشته که نسبت به بارندگی‌های مدت مشابه سال گذشته که ۱۸۳.۱ میلیمتر بوده ۶۳ درصد و نسبت به بارندگی‌های بلند مدت که ۱۱۰ میلیمتر می‌باشد،  ۳۸ درصد کاهش داشته است.
دکتر بایبوردی یکی از ابزارهای مناسب و موثر در مدیریت و برداشت آب از سفره‌های زیرزمینی به واسطه چاه‌ها را نصب کنتورهای هوشمند آب ذکر کرد و افزود: به منظور احیاء و تعادل بخشی منابع آب و صیانت از سفره‌های آب زیرزمینی و کنترل برداشت آب از چاه‌ها، به‌کارگیری کنتورهای هوشمند آب ضرورت دارد.
وی به ۵۱۴ چاه آب مجاز در بخش کشاورزی، شرب ، صنعت و خدمات در شهرستان آران و بیدگل اشاره و اضافه کرد: در سال ۱۳۹۹ ، حدود ۱۱۶ چاه آب مجهز به کنتورهای حجمی هوشمند آب شده‌اند که در مجموع ۲۲۵ کنتور هوشمند در چاه‌های آب این شهرستان نصب شده است.
فرماندار شهرستان آران و بیدگل خاطرنشان کرد: ۵۰درصد چاه آب مجاز در بخش کشاورزی، شرب، صنعت و خدمات و ۷۰ درصد در بخش کشاورزی در شهرستان آران و بیدگل مجهز به کنتورهای حجمی هوشمند آب شده‌اند.
وی ادامه داد: در سال ۱۳۹۹، تعداد ۸ چاه غیرمجازآب در شهرستان آران و بیدگل شناسایی و مسدود شده است.
دکتر بایبوردی تعداد مشترکین آب در شهرستان آران و بیدگل را ۳۳ هزار مشترک و در شهر آران و بیدگل را ۲۶ هزار مشترک اعلام کرد و افزود: تولید و پخش برنامه‌های آموزشی و هنری با بهره‌مندی از هنرمندان و گروه‌های مرجع برای فرهنگ‌سازی مصرف بهینه آب شرب و خانگی، فضای سبز، کشاورزی، صنعت و خدمات در این شهرستان ضرورت دارد.
فرماندار شهرستان آران و بیدگل بر ضرورت تدوین«نظام تدبیر آب» به عنوان «سند مدیریت آب» شهرستان توسط مدیریت امور منابع آب اشاره کرد و گفت: «نظام تدبیر آب» شهرستان آران و بیدگل با محوریت فرمانداری و همکاری دانشگاهیان، تشکل‌های مردم‌نهاد و ادارات ذیربط در حال تدوین است که باید نهایی شود.

پرتال خبری تحلیلی شهرستان آران و بیدگل
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

کلید مقابل را فعال کنید